Metoda Branemark system – Nobel Biocare miała swoje początki w latach 60. XX wieku, kiedy profesor Per-Ingvar Branemark po raz pierwszy dokonał tego typu zabiegu. Od tego czasu temu zabiegowi poddało się 400 000 osób, co sprawia że jest ona bezkonkurencyjna. Metoda ta pozwala pacjentowi na jedzenie i picie bez obaw, że może stać się coś nieoczekiwanego.
Zabieg tego typu składa się z następujących etapów:
Umieszczenie wszczepów
Chirurg podczas precyzyjnej operacji umieszcza w kości szczękowej wszczepy z tytanu przypominające śrubki. Gdy szczęka jest bezzębna umieszcza się około 5ciu tego rodzaju szczepów. Etap ten trwa od 2 do 3 godzin i jest przeważnie wykonywany na znieczuleniu miejscowym.
Okres gojenia
By szczep się przyjął w szczęce, należy zrezygnować z ruchomych protez na okres od jednego tygodnia do dwóch od momentu umieszczenia wszczepów. Zdarza się, że pacjent będzie mieć osadzony tymczasowy most na implantach, a taka sytuacja nazywana jest „obciążeniem natychmiastowym implantów”. Zdarza się, że taki most otrzymują również pacjenci, którzy nadal mają niektóre zęby własne. Okres gojenia po zabiegu przeważnie trwa od 3 do 6 miesięcy w zależności od takich czynników, jak na przykład to, która ze szczęk została poddana zabiegowi.
Przytwierdzenie wsporników
Gdy okres gojenia wszczepów dobiegnie końca i będą one już umocowane na stałe w kości szczękowej, chirurg przystąpi do kolejnego etapu. Zostaną przytwierdzone do nich specjalne łączniki zwane inaczej wspornikami, które przechodzą przez dziąsła.
Praca nad protezą
Praca nad nowym mostem, który będzie nam wszczepiony, zawsze zaczyna się od pobrania wycisków jamy ustnej. Po wykonaniu tej czynności następuje przeważnie 5 lub 6 następnych wizyt, na których dentysta razem z pacjentem będą decydować o wyglądzie mostu i zębów. Po upływie kolejnych trzech do czterech tygodni pacjent będzie miał już stałe zęby, które będzie odczuwać jako część swojego uzębienia. Nowy most powinien być regularnie kontrolowany i sprawdzany tak samo jak ma to miejsce w przypadku naturalnych zębów.
Uwaga! Taki zabieg chirurgiczny i protetyczny musi zostać wykonany przez odpowiedniego specjalistę w zakresie protetyki lub stomatologa mającego dodatkowe przygotowanie w tego typu zabiegach.
Jeśli nasze zęby są słabe i trzeba je będzie usunąć, zabieg będzie oddalony w czasie. Najpierw trzeba będzie wyleczyć kość szczękową. Zabiegów tych nie można również wykonywać u osób poniżej 16 roku życia, gdyż ich szczęki nie są jeszcze całkowicie rozwinięte.